עיצוב מטבח בחלל קטן

רבים חולמים על מטבח רחב ידיים, משטחי עבודה גדולים וארונות אחסון רחבים, אך בדירה הישראלית הממוצעת אנו מתמודדים לעיתים קרובות עם חלל קטן וצפוף ורבים שואלים כיצד אפשר בכל זאת לתכנן בדירה כזאת מטבח חלומות שיהיה נוח ופונקציונאלי לעבודה ועם זאת גם מעוצב ונעים לעין.

ראשית, כיוון שהמטבח אותו אנו מתכננים חייב לענות על כל צרכי המשתמש למרות גודלו, נמקם קודם כל את מכשירי החשמל והכיור וכך נבנה 'שלד' המכיל את הפונקציות החיוניות.

במיקום המקרר נתחשב בתוכנית החלל ונחפש מקום מתוחם שבו המקרר יבלוט כמה שפחות כדי לא להקטין את החלל וננסה למקם ליד המקרר את שאר הארונות הגבוהים – אם החלטנו שאנו מעוניינים בהם כדי להשאיר את שאר החלל פתוח.

כמובן במשימת עיצוב מטבח קטן כדאי לקחת בחשבון מכשירי חשמל לא גדולים ,מקרר בגודל סטנדרטי ומדיח צר ישאירו מקום רב יותר לאחסון.

כיוון שמשטח העבודה מצומצם ננסה לתת רצף גדול ככל האפשר בין הכיור והכיריים שכן זהו האזור שבו מתבצעת רוב העבודה במטבח ולכן נוכל להשאיר בצדדים משטחי עבודה מצומצמים בלי להפריע ליעילות העבודה.

כעת, ניגש לתכנון הארונות התחתונים, בפינות אם ישנן כדי לשכוח מהרעיון של ארון פינתי עם מדף/קרוסלה כיוון שזהו ארון לא נוח ולא יעיל שאומנם אפשר להשתמש בו כאשר מתכננים מטבח גדול ומחפשים פיתרון לאחסון נוסף אך המטבח הקטן שבו כל מקום משמעותי נבחר אחת משתי האפשרויות הבאות :

1. ביטול הפינה –  לרבים המחשבה על ביטול פינה במטבח קטן נשמעת כסתירה, הרי אנו זקוקים למקום אחסון רב ככל האפשר?! אך למעשה ביטול הפינה מאפשר להשתמש בצורה מיטבית בשני צידי הפינה ולקבל מקומות אחסון גדולים משמעותיים ונגישים בהרבה מארון פינתי-למשל מגירות גדולות.
2. מתקנים פינתיים משוכללים – הם אומנם לא מנצלים את מלוא החלל אך לפחות הופכים אותו לנגיש הרבה יותר, אפשרויות כגון מגירות פינה (בלורן) מתקן לה-מאנס ומג'יק קורנר (יעד פרזול) יביאו את הפינה אליכם ויאפשרו לכם להגיע לפריטים שאחסנתם בלי לשבור את הגב וכן לשמור על הסדר והארגון.

שאר החלק התחתון רצוי שיחולק ליחידות רחבות – כדי לחסוך את המקום המתבזבז על דפנות ומסילות רבות ואותן יהיה ניתן לחלק בחלוקות פנימיות במשך הזמן אם הדבר יידרש.

בחלק העליון רצוי לעמוד בפיתוי ולא להרבות בארונות שיעמיסו על החלל הקטן. אם יש כבר ארונות גבוהים ניתן להרימם לגובה תקרה ולפתוח את שאר החלל. אם בכל זאת מעוניינים בארונות עליונים לא כדאי למשוך אותם מקיר לקיר אלא למקם כמה במרכז הקיר כדי ליצור אשליה של מרחב.

בבחירת הצבעים כדאי לבחור כמובן בצבעים בהירים ולהשתמש בחומרים קלילים כמו זכוכית ומתכת.

© 2014 - כל הזכויות שמורות לטובי מטבחים ורהיטים